Bez chemie aneb výroba domácích přípravků na čištění

Používáte běžné čistící prostředky? A četli jste si někdy jejich složení? Bohužel se jedná o mega mixy chemických látek, který mají negativní vliv nejen na vaši pokožku, ale především na životní prostředí. Vsaďte proto na EKO čističe nebo zvolte výrobu domácích čistících prostředků. Ty lze vyrobit z běžně dostupných ingrediencí, navíc za pár korun.

Pozor na citlivou pleť!

Pravdou je, že čistící prostředky, které běžně zakoupíte v obchodech jsou bohaté na chemikálie a mohou způsobovat alergie a vyrážky, zvláště u lidí s citlivou pletí. Abyste se vyhnuli tomuto riziku, ale také pečovali o naši matičku zemi, vsaďte na čističe domácí. Stačí jen pár ingrediencí a zázrak je na světě.

Jaké ingredience použít?

Ocet patří mezi ingredience, které by vám doma jednoduše neměli chybět. Ocet odstraňuje plísně, zápach, mastnotu i vodní kámen, kromě toho má dezinfekční účinky.

Spolehnout se můžete také na sůl, která dezinfikuje a máte ji vždy doma

jedlou sodou odstraníte i neoblomnou mastnotu. Je běžně součástí domácích čističů a skvěle pohlcuje pachy.

Nezapomeňme ani na citronovou šťávu, která má slabé bělící účinky, odstraňuje nepříjemný zápach a nechtěné skvrny. S citronovou šťávou bude vaše domácnost vonět a bude zaručeně bez plísní.

Pořiďte si domů také esenciální oleje. Ty poslouží nejen do aromalampy, koupele či jako lék na některé zdravotní potíže, ale také jako skvělé ingredience do domácích čistících prostředků. Oceníte jistě účinky tea tree oleje, který skvěle dezinfikuje. Takové schopnosti mají také esenciální oleje z citrusů, které účinně osvěží vaši domácnost.

Přírodní čištění

Vsaďte při úklidu na přírodní ingredience, které v kuchyni běžně máte, překvapí vás, jak účinně fungují. Zkuste například vodní kámen v záchodu odstranit tím, že do mísy večer nalijete ocet, ráno bude vše dokonale čisté.