Dekorace po dvou interiér daleko více zútulní

Máte rádi pěkné věci a necháváte si záležet na tom, aby z vašeho bytu vyzařovala příjemná atmosféra? Proto jej neustále vylepšujete a pořizujete nové kousky? I nyní cítíte, že bydlení něco chybí a chtělo by to změnu? Možná vás inspiruje myšlenka vycházející ze symetrie. Stačí zkombinovat dvojice různých předmětů a výsledek vás mile překvapí.

Není nic nového na tom, že řada designérů při svých návrzích využívá pravidlo páru. I v přírodě tomu tak často je. Vždyť i my žijeme v páru a jedině tak je náš život naplněn. Snad nikdo nechce být sám. Společně působíme jako celek a doplňujeme se. Na základě této úvahy přistupujte i k dekorování a zařizování bydlení.

Jak kombinovat?

Dekorace v páru mohou být buď naprosto stejné výrobky, nebo naopak prvky, které na první pohled působí nesourodě, ale jsou ze stejného materiálu, mají shodnou barvu či tvar. Takových doplňků lze do interiéru, ale i venkovních prostor, nakombinovat tolik, že budou plnit vyváženou a stabilizační funkci. Zároveň se stanou zajímavým solitérem daného místa a v každém případě estetickou součástí vašeho bydlení.

Podle barev

Nejsnadněji se dá párovat podle barev. Myšleno tím výběr dominantní barvy a jednoho dalšího odstínu. Nejtrendovějším kontrastem je v současné době černá s bílou, případně šedá s bílou. Bezpečnou volbou jsou neutrální barvy, které se hodí na velké plochy (stěny), nábytek a další vybavení. Doplňky pak mohou být v barvě výraznější. V rámci dekorací se nebojte dvou různých odstínů, váš interiér to oživí.

Díky dvěma barvám na dekorativních prvcích bude vaše bydlení zajímavější.

Prostřednictvím barev lze spoustu věcí ovlivnit. Tím, že zvolíte pouze dvě barvy, dá se prostor zvětšit, zmenšit, zúžit, prodloužit apod. Pakliže se zaměříme na dekorace, i ty působí vizuálně mnohem příjemnější, pakliže jsou pouze ve dvou odstínech. Takto se vyhnete dojmu, že to u vás bude jako v cirkuse.

Ale pozor! Ne vždy jsou 2 barvy dobrou volbou. Vezměte si třeba takové vánoční osvětlení. Pakliže jsou někde využita světýlka všemožných barev – na stromečku bílé, na plotě červené, v oknech modré světlo a podobně, jako celek pak výzdoba nepůsobí zrovna atraktivně. Řekneme si na rovinu, takové vánoční dekorace jsou spíše na škodu. Když ale použijete například jen bílé světlo (případně pouze jednu barvu), výsledný efekt bude daleko decentnější, modernější a útulnější.

Podle velikosti

Nábytek a dekorace lze kombinovat do páru i podle velikosti. Zařízení si rozumí, když jsou stejné velikosti, ale krásně vypadá i varianta velký s malým. Zejména dekorace, kdy je tentýž prvek jednou velký a jednou malý, má velice příjemný účinek.

Naše rada: Oblíbenými dekoracemi jsou lucerny a svícny. Zakomponujte do interiéru jednu menší a jednu větší lucernu vedle sebe. Sami pak uznáte, že společně vytváří daleko kompaktnější atmosféru, než když byste využili jen jednu lucernu.

Dvě lucerny různých velikostí jsou nádhernou dekorací do každého bytu.

Tip na venkovní dekoraci – menší a větší želva.

Podle druhu

Nejlépe se vám bude párovat podle druhu. Jednoduše si pořiďte dva stejné hrníčky, plastové květináče, svíčky, polštáře, dvě stejné figurky či dekorativní anděly. Předměty v páru jsou zkrátka daleko reálnější.

Možná by vás nenapadlo umístit na podstavec dva stejné květináče a dvě stejné květiny. Výsledek je ale velmi pěkný, že?

Figurky dvou ježků prostě patří k sobě. Samotným by bylo smutno.

Jak se vám líbí dekorace v páru? Vyzkoušíte to doma také?

Zdroj ilustračních fotografií: www.harasim.info