Dřevěná podlaha je „nesmrtelná“. Renovovat ji lze i po sto letech!

Vůně a vzhled dřeva nikdy neomrzí. Základní stavební materiál provází člověka snad od nepaměti a je nedílnou součástí bydlení i dnes, což je – s ohledem na pozoruhodné vlastnosti moderních materiálů – velký úspěch. A zatímco někdo cení dřevo pro jeho specifické přednosti, jiný nedá dopustit na unikátní charakter. Dřevo je zkrátka nezaměnitelné a jeho přítomnost navodí příjemnou atmosféru.

Ale co když vám současný vzhled dřevěné plovoucí podlahy ve vaší domácnosti nevyhovuje, protože jsou na ní vidět dlouhé roky používání? Nemusíte si proto pořizovat novou – jak plovoučku, tak i dřevěné parkety lze úspěšně renovovat, a to bez ohledu na stáří. Renovace podlah přitom nestojí ani zlomek pořizovací ceny nové krytiny.

V jakém stavu se stávající podlaha nachází?

Cílem renovace je, aby dřevěná podlaha opět vypadala jako nová. Proto zbytečně nespěchejte a v prvé řadě zvažte, v jakém stavu se krytina nachází. Ačkoliv se oprava obvykle vyplatí, může se stát, že rozsah poškození bude příliš velký. V praxi záleží na mnoha faktorech od velikosti spár mezi parketami přes vrzání až po citové pouto.

Jak renovace dřevěné podlahy probíhá?

Renovace podlah musí probíhat v souladu s doporučenými technologickými postupy, a to podle stupně poškození krytiny. Mírně poškozená podlaha (tzn., dřevo není zdeformované, povrch je rovný…) vyžaduje přebroušení vrchní vrstvy a odstranění nečistot. Následuje oprava tmelem, jemné obroušení a aplikace laku. Tento postup platí především pro třívrstvé podlahy, které se obvykle nedeformují a nesesychají.

A když je podlaha poškozena silně?

V případě starých a neudržovaných dřevěných podlahy bývá poškození silné. Pokud se na povrchu nachází nánosy barev a laků, škrábance, deformace a seschlá místa, počítejte s podstatně náročnější renovací: povrch srovnáte hrubým obroušením (často je nutné brousit víckrát) a celoplošným přetmelením (opět nestačí pouze jednou). Ve finále podlahu jemně přebrousíte a aplikujete lak.

Pokud si s renovací dřevěné plovoucí podlahy nevíte rady, případně netušíte, co s prohnutými nosnými trámy, raději se obraťte na zkušené podlaháře.