Dřevěné domy jsou stále aktuální

Srubové domy věrně slouží lidem více než tisíc let. Domy z masivního dřeva dávají svým majitelům nesrovnatelné potěšení z bydlení v příjemném prostředí a jsou velmi populární, zejména v současné době. Stále více lidí dává přednost tomu, aby se tento druh stavby stal příbytkem nejen na víkend, ale zejména pro celoroční užívání. Také se k tomu přiklání ještě jeden faktor. Lidé si totiž čím dál více uvědomují, že život ve srubu jim přináší harmonický život a vzhledem k ekologickému materiálu, ze kterého je takový dům postaven, je pro ně bydlení optimističtější a šetrnější.

Ekologická stavba

Nepochybným pozitivním rysem takové stavby je její šetrnost k životnímu prostředí. Dřevo je dokonalý obnovitelný materiál, který má svůj velký význam a jako stavební materiál by l používán prakticky od nepaměti. Dnes si lidé pořizují takové domy také zejména proto, že se chtějí tak trochu odprostit od betonové a panelákové džungle, kde se mnohdy ani nedá dýchat a každý dům je prakticky stejný. Dřevo nám v našem případě poskytuje velice příjemné mikroklima a dřevěné domy vždy vypadají velmi pěkně z venku i uvnitř. Teplotní samoregulace je vlastnost dřeva, která spočívá v tom, že v chladném počasí dům dokonale udržuje teplo, ale v teple uvnitř místnosti přitom převládá čerstvost a vzdušnost. Dřevo tak doslova dýchá, navíc je nenahraditelným stavebním materiálem s dokonalou strukturou a krásně voní.

Všechny tyto kladné vlastnosti dřeva mají velice dobrý vliv na naši psychiku, bydlení je vhodné pro alergiky a životnost takového domu se odhaduje až na 100 a více let.

Kvalitní materiál

jestliže chceme kvalitní stavbu, která by nám vydržet mnoho let, musíme si také zvolit kvalitní materiál. Vhodné jsou jehličnany jako jsou borovice, smrk, jedle a modřín, ale i některé druhy listnáčů zde mají své zástupce a to osiku, olši. Modřín je nejdražší materiál, nejtvrdší a odolný vůči rozkladu. Smrk má nižší hustotu, má i mnoho uzlů a je bohužel náchylný k prasklinám. Je ale zároveň nejběžnějším materiálem, protože je i nejlevnější. Optimální strom pro stavbu domu je borovice ve věku 80 až 120 let (140 let), pěstovaná v severních oblastech na suché písčité půdě, nejméně 24 metrů vysoké. Nejlepší borovice mají tmavě červenou nebo žluto-červenou barvu, což naznačuje vysokou hustotu dřeva. Volnější odrůdy jsou světle žluté barvy. Zimní kácení lesů není tak náchylné na parazity a hnilobu. Je tedy vhodné si zvolit dřevo v zimě.

Výhody srubových domů

Je spousta investorů, kteří ještě stále váhají nad stavbou takového srubového domu. Výhody těchto staveb jsou ale opravdu veliké a tak by nám mohly naše rozhodování jistě trochu usnadnit. V prvé řadě bychom mohli říci, že jde o časovou úsporu. Klasická zděná stavba je postavena se vším všudy za rok a někdy to trvá i déle. Tady máme stavbu hotovou za několik týdnů a to jistě budoucího majitele takové stavby potěší. Srub je postaven z velkých klád, které do sebe dokonale zapadají. Stavba tak rychle postupuje kupředu a můžeme se stěhovat již za tři měsíce. na co bychom ale neměli jistě zapomenout, je pomoc odborné firmy. Máme tady jistotu, že vše půjde tak jak má a my budeme s výsledkem spokojeni.

Dále musíme říci, že pořizovací cena srubu je daleko menší než zděný dům. To je také velké plus. Dá se stavět v každé roční době a v kombinaci s jinými přírodními materiály, například s kamenem, mramorem jde jistě o dokonalou stavbu. Člověk se zde cítí příjemně a pokud se bude o dům i dobře starat, může taková stavba přežít i několik generací.