Fotopasti na zloděje i na zvěř – jaké jsou výhody?

Přemýšlíte o pořízení fotopasti za účelem ochrany majetku, nebo máte v plánu sledovat zvěř? V obou případech budete potřebovat základní informace o tom, co to fotopast je. Jak ji správně nastavit? Co vše umí? A na jakou vzdálenost fotí? Podívejte se na vše, co jste potřebovali vědět.

Co je fotopast?

Jednoduchá otázka, jednoduchá odpověď: fotopast je foťák, u kterého je spoušť nahrazena pohybovým čidlem. Zvláštností fotopasti je pak integrovaný IR přísvit, který funguje podobně jako blesk u klasického fotoaparátu, ale tento blesk je pro lidské oko naprosto neviditelný. Další specifikum fotopasti spočívá v její schopnosti odlišit nežádoucí pohyby například stromů ve větru – kvalitní fotopast se zaměřuje pouze na tepelný pohyb živých tvorů (zvířata, lidé) a cílů s rozdílnou teplotou, než má okolí (vozidla).

Co vše fotopast umí?

Fotopast dokáže pořídit velmi kvalitní snímky z přírody, ale dokáže také spolehlivě ochránit váš majetek. Kvalitní fotopasti dokážou pořídit fotografii nebo snímat video sekvenci. Navíc si ji můžete individuálně nastavit tak, aby snímala jen v určité časové období – nastavíte si čas, po který si přejete, aby byla fotopast aktivní. Další důležitou funkcí je délka prodlevy focení – sami si jednoduchým nastavením určíte, jak často má být v případě pohybu foceno.

Jak je to se vzdáleností?

Fotopasti běžně zaznamenávají pohyb na vzdálenost 12 metrů. Zde je však nutné uvést dva rozdílné pohledy na věc – pro potřeby myslivosti poznáte z fotografie, zda je zvíře vzdálené i 20 metrů od objektivu divočák nebo srnec. Pro ochranu majetku je ideální fotopast umístit co nejblíže ke sledovanému objektu, aby bylo v budoucnu možno člověka na snímku co nejlépe identifikovat. Samozřejmě se v obou případech snažíte o to, aby byla kvalita nočního snímku co nejvyšší.

Fotopasti jsou skvělými pomocníky pro všechny, kdo chtějí mít přehled o sledovaném místě v době své nepřítomnosti. A co vy? Budete si fotopast pořizovat pro monitoring přírody, nebo pro ochranu majetku?