Jak na opravu betonové podlahy

Každý materiál se časem opotřebovává. Beton také není nezničitelný. Často se můžeme setkat s betonovou trhlinou nebo jeho rozpadáním, například na betonové podlaze či schodech. Výsledné dutiny v betonu se zdají být problematické. Oprava betonové podlahy nebo oprava betonových schodů není složitá činnost. Je však vhodné ponořit se hlouběji do této problematiky a získat znalosti o opravách betonu. Stavební obchody mají tak velký rozsah materiálů pro opravy, že si pro tento účel určitě vyberete ten správný materiál.

Praskliny v betonu – příčiny a typy a opravy betonu

Vady v betonu jsou způsobeny mnoha faktory. Každý betonový potěr je vystaven různým typům mechanického nebo chemického poškození. Děje se tak při dlouhodobém provozu, například v důsledku těžké hmotnosti, časté automobilové dopravy nebo kontaktu s chemickými látkami. Kromě dutin se často setkáváme s trhlinami v betonových površích a rozpadajících se betonových schodech, které ještě nebyly dokončeny s obklady. V tomto případě bude nutná oprava betonu.

Vady betonu by neměly být zanedbávány, protože čím déle je necháme bez opravy, tím více se betonové defekty zvětší. Nejčastější vady v betonu lze pozorovat venku. Jsou způsobeny nejen proměnlivými atmosférickými podmínkami, ale také chybnou konstrukcí podlahy, schodiště nebo vznikem v důsledku pohybu budovy.

Než začneme s opravou betonu, je velmi důležité důkladně vyčistit trhliny. Oprava betonové podlahy není obtížná. Vše, co potřebujete, je vhodná malta pro opravu betonu, která se nachází v obchodě (cement modifikovaný polymery) nebo připravená na bázi písku, vody a betonu (cement). Na trhu je také pryskyřičná malta, která obsahuje pryskyřici a tužidlo. Opravovat beton není obtížný úkol.

Oprava betonové podlahy

Všechny vady betonu, poškození, praskliny nebo trhliny mohou být úspěšně opraveny. K opravě betonových podlah potřebujete správné materiály. Předpokládá se, že případné vady betonu by měly být vyplněny materiály, které mají technické parametry podobné betonu. Malty pro opravu betonu lze připravit samostatně nebo zakoupit v obchodě. Můžete zvolit beton připravený sám, složený z písku, vody a cementu, což bude mnohem méně účinné řešení. Jedinou výhodou jsou nízké náklady na jeho realizaci. Lepší řešení je koupit hotovou maltu určenou pro opravy betonu.

Rozhodnutí o tom, která malta bude nejlépe plnit svou funkci, závisí samozřejmě na výši škody. Oprava betonových povrchů s malými škrábanci nebo trhlinami vyžaduje především důkladné čištění. Pak se každá trhlina nebo škrábanec rozšíří špachtlí. Toto ošetření se provádí tak, aby opravná malta dobře vyplnila vzniklé mezery. Ještě před nalitím malty je nutné vysát prach z výsledné mezery.

Velmi důležitým prvkem, díky kterému se nová vrstva snadno naváže na starý beton, je vhodné vzniklou dutinu naplnit. Místo betonu můžeme využít i tzv. lepící hmotu, kterou nakupujeme prakticky v každém obchodě se stavební chemií. Příprava podlahy na opravu výrazně zlepší přilnavost malty. Nakonec se nanese opravná malta. Počet vrstev, které mají být použity, závisí na velikosti poškození. Čím více dutin v betonu se nachází, tím více vrstev. Velmi důležitá je také péče o beton, nikoli pouze o opravu betonové podlahy. Nejdůležitější jsou první fáze tvrzení. Proto stojí za to zalít betonový povrch vodou, což má pozitivní vliv na trvanlivost.