Jaké máme možnosti pracovní smlouvy

Že práce je nutnost, to ví každý z nás. Ne každý však ví, jaké jsou druhy pracovní smlouvy a jaké výhody či nevýhody jednotlivé typy smluv přinášejí.

Klasická pracovní smlouva

Převážná část zaměstnanců má pracovní smlouvu klasickou, jako hlavní pracovní poměr. Volná místa HPP naleznete pomocí inzerátů na pracovních portálech, mezi něž patří hitprace.

Mezi výhody práce na HPP patří především nárok na minimální mzdu, dále pak nárok na dovolenou, nemocenské dávky nebo na peněžitou pomoc v mateřství. Zaměstnavatel za vás platí zdravotní a sociální pojištění. Celá řada zaměstnavatelů také nabízí benefity. Mohou to být stravenky, volné vstupy do sportovních zařízení či na kulturní akce, více dní dovolené a u vyšších pracovních pozic to může být třeba služební vůz, telefon či notebook.

Zkrácený úvazek

Nabídka práce na zkrácený úvazek je výhodná především pro maminky s malými dětmi, maminky na mateřské dovolené nebo studenti (pokud nevyužívají další možnosti a tou jsou brigády).Někdy tuto možnost využívají i ti, kdo potřebují profesní činnost kombinovat s dalšími aktivitami.

Při zkráceném úvazku za vás také zaměstnavatel odvádí zdravotní i sociální pojištění.

Pracovní dohody

Další možností je Dohoda o provedení práce (DPP) nebo Dohoda o provedení činnosti(DPČ).

Jaký je v tom rozdíl?

DPP – uzavírá se většinou na konkrétní druh práce. Její rozsah se stanovuje na 300 hodin v daném kalendářním roce. Pokud příjem nepřesáhne 10 000Kč za měsíc, neplatí se zdravotní a sociální pojištění.

DPČ – většinou se uzavírá v letním období jako zástup za zaměstnance, kteří využívají dovolenou. Opět se jedná o kratší pracovní úvazek. Pracovní doba nesmí u jednoho zaměstnavatele přesáhnout v průměru polovinu stanovené týdenní pracovní doby, maximálně však 52 týdnů.24