Kliky na dveře: z jakých materiálů mohu vybírat? A jakou roli hraje povrchová úprava?

Kliky na dveře tvoří podstatnou část dojmu ze dveří. Můžete mít ty nejmodernější dveře, ale když jim necháte starou a opotřebovanou kliku, celkový dojem bude pryč. Uvádí se dokonce, že 50 % celkového dojmu ze dveří tvoří taková drobnost, jako je klika! Proto bychom její výběr rozhodně neměli podceňovat. Kromě samotného designu klaďte důraz také na materiál, ze kterého je klika na dveře vyrobena. Ten totiž může ovlivnit životnost samotné kliky.

Nerezové kliky

Jedná se o nejoblíbenější možnost. Nerez je totiž materiál, který nezklame. Je příjemný na dotek, a navíc je odolný proti korozi. Nerezové kliky tak můžete používat i do náročnějších prostor, jako je například koupelna. Tyto kliky slibují dlouhou životnost a bezproblémovou údržbu. Pokud byste chtěli stejně kvalitní materiály, jako je nerez, pak můžete volit ještě kliky zirkoniové nebo inoxchromové.

Chromové kliky

O něco nižší odolností se pyšní chrom. Je odolný proti mechanickému poškození, a navíc na něm nejdou vidět otisky prstů. Takže chromové kliky nebudete muset neustále leštit.

Mosazné kliky

Mosaz je specifický materiál. Není příliš odolný, můžete ale získat netradiční tvary kliky. Nízká odolnost se řeší vhodnou povrchovou úpravou, která je nezbytná také kvůli tomu, aby nedošlo ke korozi. Mosazné kliky jsou obvykle cenově náročnější.

Zamakové kliky

Zamak je slitina zinku, hliníku, mědi a hořčíku. Nejedná se o odolný materiál.

Hliníkové kliky

Jejich hlavní výhodou je to, že nekorodují a jsou velmi příjemné na dotek (nestudí). Pokud je hliníková klika s příměsí zinku, znamená to, že bude odolnější. Samotný hliník totiž patří mezi měkčí kovy.

Povrchová úprava klik

Na výběr máte z několika možností:

  • Eloxování – jedná se o speciální úpravu, kdy je klika potažena směsí hliníku a dalších kovů. Díky tomu je klika odolnější a tvrdší. Eloxování navíc nabízí spoustu barevných provedení.
  • Pochromování – opět se vytvoří speciální vrstva na klice, díky čemuž je klika odolnější a má delší životnost.
  • Matný nikl – klika získává vysokou odolnost a stříbřitou barvu.
  • Mosaz – klika se časem vybarví do speciální patiny.