Koberec v hlavní roli: Jak a podle čeho jej vybírat?

Koberec je praktickou a zároveň designovou nezbytností v každé domácnosti. Chrání nás před studenou podlahou a často dodává domovu tu pravou útulnost. Koberců na trhu naleznete na tisíce, podle čeho je však vybírat?

Výběr stylového koberce

Nejdříve si musíte říci, zda chcete kupovat klasický koberec nebo vám budou do pokojů stačit tzv. běhouny, ty jsou levnější variantou koberců a do mnoha místností postačí. Pokud se rozhodnete pro koberce, je důležité myslet na styl, ve kterém je váš domov zařízen a na základě toho koberec vybírat. Jestliže váš byt zařizujete tzv. od píky, můžete si dovolit koupit zajímavý koberec a podle něj ladit celý interiér. Zvolit můžete zajímavé orientální koberce s jedinečnými vzory, koberce jednobarevné, moderně vzorované, s malbou apod.

Rozloha a výška chlupů

Podstatné je také rozhodnutí, jak velký koberec vlastně chce, zda má být přes celou místnost či pouze pod konferenční stolek. Na základě toho budete nový koberec také vybírat. Rozhodující je i výška chlupů. Do často navštěvovaných místností zvolte spíše koberec s nižším chlupem, který se snadno vysává a udržuje. Koberce s vyšším chlupem se hůře vysávají, za to působí útulně a mohutně.

Finanční možnosti

Rozhodující samozřejmě budou i vaše finanční možnosti, podle toho budete volit kvalitu koberce, jeho vzorování a rozlohu. Do koberce se však vyplatí investovat, jelikož místnost opravdu zútulní a například v dětském pokoji má svůj velký význam. Většinou pořizujeme koberce právě do dětského pokoje, obývacího pokoje, někdy také do ložnice a méně již na chodbu. Na tu se právě hodí běhouny, které můžete prát také v pračce a snadno se udržují čisté, popřípadě je stačí vyklepat. Nezapomínejte na to, že vhodný koberec může dát vašemu domovu jedinečný ráz.