Nepodceňujte výměnu vzduchu v domácnosti. Začněte větrat řízeně!

Člověk za den vydýchá přibližně kilogram CO2. Proto se v nevětraných místnostech hůře dýchá a v případě dlouhodobého pobytu mohou nastat chronické zdravotní potíže. Organismus v takovém prostředí nedokáže efektivně spalovat cukry a pozvolna se vytrácí jedinečná schopnost regenerace. V kombinaci s nedostatkem pohybu, nedodržováním pitného režimu a dalšími neduhy jde o velmi nebezpečný koktejl. Zajistit efektivní výměnu vzduchu přitom není vůbec složité. Díky moderním technologiím v čele s rekuperačními jednotkami to jde ekonomicky i ekologicky.

Co je to řízené větrání?

Kdo větrá pomocí oken, dveří či infiltrace, větrá neřízeně. Při neřízeném větrání sice dochází k výměně vzduchu, ale není možné ovlivnit množství tepla, které unikne ven z objektu. Kromě toho, že tímto způsobem nelze zajistit, aby výměna vzduchu proběhla v potřebném objemu (za hodinu by mělo dojít k výměně 0,3 – 0,5 celkového objemu vzduchu v místnosti), je důležité dodržovat pravidelné intervaly a odvětrávat manuálně.

Řízené větrání má diametrálně odlišný průběh. Zajišťují ho rekuperační jednotky, které umožňují nastavení intenzity odvětrávání např. pro jednotlivé fáze dne nebo s ohledem na individuální potřeby pro jednotlivé místnosti.

Výhody řízeného větrání jsou zjevné. Jedná se o mnohem úspornější metodu, díky které lze zajistit, aby v objektu probíhala výměna potřebného objemu vzduchu. Instalace se obejde bez rozvodů, údržba je snadná a spotřeba elektrické energie minimální. Rekuperační jednotky navíc mohou disponovat integrovaným pylovým filtrem pro alergiky.

Decentrální větrací jednotky Inventer

V souvislosti s řízeným větráním by měla zaznít německá značka Inventer. Decentrální větrací přístroje se zpětným ziskem tepla vynalezl v roce 1999 inženýr Peter Moser, uznávaný průkopník v oboru řízeného větrání.

Špičková zařízení Inventer v mnoha směrech překonávají konkurenční techniku a právem patří k tomu nejlepšímu, co je v segmentu řízeného větrání k mání. Rekuperační jednotky, ale také odtahové ventilátory pravidelně získávají skvělé výsledky v nezávislých testech renomovaných laboratoří jako TÜV a mají certifikaci DIBt. Výrobce si za výjimečnou kvalitou stojí a na produkty poskytuje prodlouženou pětiletou záruku.