Proč dbát na pořízení kvalitní spárovací malty

Spárovací malta, zkráceně také spárovka, je speciálním druhem malty. Svou konzistencí je velice jemná a používá se ke spárování, tedy vymazávání mezer mezi obkladačkami či dlaždičkami. Nutné je vybírat kvalitní spárovací maltu nejen pro dlouhou životnost a odolnost, ale i z důvodů estetických.

Pestrý výběr

Spárovky se totiž vyrábí v mnoha různých barvách a odstínech, také pro různě široké spáry. Spárovka tak může sloužit nejen jako téměř neviditelné pojidlo, ale i jako estetický činitel, který může na různé mezery zajímavě upozornit a oživit daný prostor. Vybírat ji však můžete v neutrální barvě, která nebude takřka rozeznatelná.

Spárovací malta

Vybírat spárovačku můžete podle místa použití a vlastností, které by vám měla přinést, pokud se jedná o kuchyň a koupelnu, balkony či terasy, popřípadě obytné místnosti. Vybírat si však můžete také na základě barvy. Nabídka je opravdu pestrá a nejedná se pouze o různé barvy, ale i různé odstíny daných barev.

Těsnící tmely

Nezapomínejte ani na kritická místa obkladů, přeci jen stěny pracují, podlahy se teplem a chladem roztahují a smršťují. Nedokonalostem a nepříjemným prasklinám se však můžete vyhnout díky dobře zvolenému těsnícímu tmelu. Stačí si zvolit ten správný tmel, který vám bude vyhovovat svým složením. Tmely jsou vyhotovovány v mnoha barvách a snadno tedy splynou se spárovačkou.

Provedení

Důležitý však není jen vývěr kvalitní spárovací hmoty, ale i správné nanášení. Spárovka se nanáší zešikma tvrdší gumovou destičkou a to tak, aby se hmota protlačila do spár. Po zaschnutí se spáry upravují mokrou houbou a následně se několikrát vlhčí smykem, aby bylo zaschnutí dokonalé a vzhled spár nebyl nijak narušen. Použít se však dá i jiný postup. Záleží i na ploše a daném místu, kde se spárovací malta používá.