Sen mladých Čechů? Samostatně bydlet!

Léta bezstarostného mládí jsou nenávratně pryč, domácí „mamahotel“ už není tak pohodlný jako kdysi, stárnoucí rodiče kontrolují každý váš krok a mají pichlavé poznámky k frekvenci soukromých návštěv. Společné bydlení se stává téměř nesnesitelným faktorem s generační propastí. Poznáváte se?

Každý z nás musí dřív nebo později „vylétnout z hnízda“ a vlastní bydlení aktivně řešit. Někdo se uchýlí k pronájmu, jiný preferuje zakoupení starší nemovitosti z nabídky realitních kanceláří, další hodlá investovat do nového a ohlídne se po vhodném developerovi. Nelze paušalizovat, který způsob „zahnízdění se“ je nejvýhodnější, jisté je pouze to, že v kurzu jsou menší byty a garsoniéry.

V Praze je blaze, ale draze

Podle statistiků se za bydlení nejvíce platí ve velkých městech. Ceny za pronájmy stále letí vzhůru. Poptávka po nich výrazně převyšuje nabídku. Nejdražší jsou byty v Praze a Brně. Levněji se naopak žije v kraji Ústeckém, Plzeňském, Moravskoslezském, Jihočeském a na Vysočině.

Být ve svém se vyplatí rodinám

Realitní specialisté avizují, že prodej bytů v Praze má vzestupnou tendenci a je další předpoklad, že se jen tak nezastaví. Největší zájem je o bydlení v takzvaných rezidencích s atypicky řešenými prosvětlenými interiéry, s kuchyňským koutem, balkonem, dostatkem zeleně v exteriérech a v blízkosti metra. Do moderních bytů 2+kk se ponejvíc stěhují mladé rodiny s malými dětmi, kterým se finančně vyplatí místo nájemného hradit hypotéku.

Pronájem na zkoušku?

Bezdětné páry nebo lidé žijící singles upřednostňují minimalistické řešení. Garsonka Praha je nejvyhledávanějším slovním spojením v internetových vyhledávačích a převažuje i v inzertních nabídkách realit. Lidi, pro které je společné bydlení premiérou a teprve se společně s partnerem sžívají, upřednostní pronájem s nízkou startovací kaucí, smlouvou na dobu určitou, kterou lze kdykoliv prodloužit nebo zkrátit, přičemž ocení rychlé a seriózní jednání.

Najít dobrou adresu chce určitou dávku píle, trpělivosti, ale také štěstí. Nejlepším způsobem, jak se k ní dobrat, je oslovit se svou představou (o vhodném typu i lokalitě) odborníky.