Správná pokládka podlahy

Vybrat si tu správnou podlahu pro svůj dům či byt není zrovna jednoduché, zvlášť když trh nabízí tolik možností. Samozřejmě musíme brát v úvahu všechny možnosti, které by nám mohli celou pokládku podlahy zhatit a musíme si také uvědomit, že ne každá podlaha se může hodit třeba do koupelny. Jakou podlahu si tedy zvolit? jaké máme vlastně možnosti?

Pokládka korkové podlahy

Korková podlaha není sice tak běžná, ale je velice oblíbená, zejména v případech, pokud chceme podlahu, která se vyznačuje svými vynikajícími vlastnostmi. Je velice příjemná na dotyk, má vynikající tepelně izolační vlastnosti a její pokládka se provádí lepením jednotlivých dílců. Pokládka korku vyžaduje pečlivou přípravu podkladu. Podlaha je také pružná a musíme počítat i s tím, že je to docela křehký materiál. Po nalepení korkové podlahy je také možné celou podlahu nalakovat, aby nedošlo k poškození.

Pokládka dřevěné podlahy

Co se týká dřevěné podlahy, tak tady můžeme potvrdit, že dřevěná podlaha je jednou z nejkvalitnějších a nejpevnějších podlaha, jaké bychom si mohli pro svůj dům vybrat. Dřevo je přírodní materiál, který je vlastně nejstarším stavebním materiálem. Má výborné vlastnosti a dokonalou strukturu, které nic nevyrovná. Pokládka dřevěné podlahy je možná například v podobě parket, které se mohou položit i jako mozaika, kde lze využít několik odstínů dřeva, ale také jako klasická dřevěná prkna. velkou výhodou dřevěných podlah je především to, že po několika letech používání sice mohou vykazovat mechanické poškození, jako jsou třeba rýhy, škrábance a jiné nedostatky, ale můžeme ji zrenovovat a to hned několikrát. Vždy dosáhneme dokonalého výsledku.

Zapomínat bychom také ale neměli na to, že laické neznalosti by mohli v případě pokládky dřevěné podlahy způsobit více škody, než užitku a tak bychom měli raději veškerou práci přenechat odborníkům, kteří mají bohaté zkušenosti a v mnohém nám i odborně poradí.

Způsoby pokládky podlahy

Pokládka podlahy může pro někoho znamenat velké úsilí a tak bychom tento fakt neměli podceňovat. Pokud nejsme zrovna šikovní domácí kutilové, přenechejme takovou práci raději odborníkům, kteří se o vše samozřejmě postarají. Moderní doba si také vyžádala nové inovace i v téhle oblasti a tak se zde setkáváme nejen s novými technologiemi pokládky podlah, jejich široké nabídce nejrůznějších materiálů, nová moderní lepidla, které jsou specializované pro různý druh podlah a jejich podklady. Je možné celoplošné lepení podlahy, ale lze podlahovou krytinu také lepit v různě velikých dílcích daného materiálu.

Dalším způsobem pokládky podlahy je plovoucí způsob, který se provádí pomocí ocelových spon, které jsou vkládány na spodní stranu prkna, jde většinou o laminát. Plovoucí podlaha nese název podle toho, že prkna nejsou pevně připevněna k podkladu, vlastně doslova plave nad povrchem a pod ní je položena pěnová izolace o tloušťce asi 2 mm.

Pokládka vinylové podlahy

Vinylové dílce se mohou pokládat jak lepením tak zámkovým systémem. Musíme ale podotknout, že vinylové dílce se hodí spíše pro menší místnosti a pro ty velké je vhodná pokládka vinylu v rolích. Samozřejmostí i u tohoto druhu podlahy je, že před pokládkou vinylu je nutné, aby podklad byl rovný, čistý a mohl tak dokonale splynout se samotnou podlahovou krytinou.