Světla jako ve dne

Zima už je definitivně pryč a většina z nás už netrpělivě vyhlíží oteplení, abychom mohli zase po dlouhé zimě vyběhnout na zahradu a užívat si sluníčka a posezení na terase. Stejně jako doma i v exteriéru je třeba myslet na adekvátní osvětlení. Máte-li za domem terasu s posezením, věnujte hlavní pozornost osvětlení terasy. Venkovní osvětlení je třeba vybírat tak, aby mělo dostatečné ochranné krytí před vniknutím prachu a vlhkosti.

Jaké máte možnosti

Venkovní svítidla se vyrábí v mnoha různých designových provedeních, dekorech i povrchových úpravách. Velmi moderní jsou svítidla zapuštěná, mohou být zapuštěná do země, do zdi, do schodů, kamkoli potřebujete. Zemní svítidla se často využívají ve vjezdech a u chodníčků v předzahrádce i v zahradě. Potrpíte-li si na trochu designu, můžete si jimi krásně nasvítit dům. Vedle zapuštěných svítidel se do země používají i zápichy – menší světelné zdroje, které snadno zapíchnete do země. Ty slouží především jako orientační svítidla.

Na terase, v altánu i v zahradě se také skvěle vyjímají dekorativní svítidla, ta jsou nejčastěji osazena LED světelnými zdroji. U zastřešených teras nebo k osvětlení altánu se používají také závěsná svítidla, venkovní lustry či stylové lucerny. Ty využijete také u zastřešeného vchodu či garáže, abyste dobře trefili do domu. Klasikou jsou potom nástěnná svítidla a girlandy svítících žárovek či baněk. Díky moderním svítidlům si uděláte příjemnou atmosféru kdykoli a kdekoli, stačí nebát se kombinovat různé typy osvětlení. Nástěnná svítidla jsou vděčným venkovním svítidlem, díky velké variabilitě tvarů, velikostí i materiálů vytvoří nejen praktický, ale také estetický doplněk každého domu. Stačí se pak rozhodnout, zda budete mít venkovní svítidla na vypínač či použijete některý druh pohybového senzoru pro rozsvěcení venkovního osvětlení.