Trápí vás hluční sousedé? Pomůže izolace podlahy či odhlučnění stěny

Kvalitní zvuková izolace podlahy či odhlučnění stěny dokáží zázraky a to v případě, že vás trápí sousedé či je vaše rodina hlučnější. Díky kvalitní izolaci se totiž můžete vyhnout řadě problémů a ulehčit si život.

Izolace podlahy

Kvalitní zvuková izolace podlahy patří spíše mezi opomíjené konstrukční prvky staveb. Zpravidla je řešena nevhodným materiálem, popřípadě úplně chybí. Zvuková izolace přitom dokáže divy. Díky ní neuslyšíte vaše sousedy a ani oni vás.

Důležité vlastnosti

Co se týká klasických izolací, tedy těch tepelně izolačních, je jejich hustota relativně malá a jen těžko zachycují nízké frekvence zvukových vln, jako je dupot, basové dunění apod. Důležité je proto volit materiály s vysokou objemovou hustotou pro kvalitní odhlučnění podlahy, které dobře tlumí zvuky. Další klíčovou vlastností je elasticita. Čím je totiž elasticita vyšší, tím více zvuková izolace zachytí vln a eliminuje hluk, který přichází z podlahy. Kvalitní izolace podlahy tak snižuje množství přenášeného hluku z obou stran.

Odhlučnění stěny

Problémem v mnoha bytových jednotkách jsou především hluční sousedé, kteří nahlas mluví či mají hlučné děti. Odhlučnění stěny pro vás může být kvalitním řešením. Prvním způsobem řešení je samozřejmě domluva, pokud však tato varianta zkrachuje, popřemýšlejte nad odhlučněním stěny.

Kontaktní konstrukce

Při běžném hluku je ideální volit kontaktní konstrukce. Šíří-li se zvuk k vám, je vhodné zvolit odizolování vaší stěny, přičemž si můžete vybírat z řady konstrukčních řešení. Nejmenší tloušťka konstrukce přitom začíná na 1,5 cm a může být silná až 6,2 cm.

Bezkontaktní konstrukce

Pokud se jedná o významnější hluk, je pro vás vhodnou volnou bezkontaktní konstrukce, tedy že je ve skladbě materiálů zanechána vzduchová mezera, která minimalizuje spojení izolační konstrukce s původní stěnou. Efektivita je v tomto případě vyšší, ale tloušťka stěny také.