Výstavba terasy svépomocí: Pro kutily je to hračka

Výstavba terasy patří k poměrně náročným činnostem, které často necháváme na profesionálech. S trochou úsilí a s pomocí našeho návodu to ale hravě zvládnete.

Výstavba terasy je poměrně náročná. Pokud jste ale zdatný kutil, věříme, že tuto činnost hravě zvládnete. Než se ale pustíte do samotné stavby, musíte si vyjasnit, kde vlastně terasa bude stát. U nezastřešených teras nezapomínejte na sklon, který by měl činit 10 mm na každý metr délky. Máte-li všechno promyšleno, pak už zbývá jen samotná práce.

Budování podkladu

Podkladů je k dispozici velké množství. Můžete využít betonový základ, betonové patky, dřevěný rošt, nebo také patky zatlučené do země. Podloží zasypejte štěrkem a pískem. Tento materiál důkladně udusejte. Výrazně tak zvýšíte jeho nosnost. Na tento podklad položte geotextilii proti prorůstání trávy.

Pak můžete začít pokládat hranoly. Ty by měly být alespoň 50 milimetrů vysoké. Tento rošt z hranolů by měl být stejného materiálu jako celá terasa. Důležitější ale je, aby byl dostatečně pevný. Na něm totiž bude veškerá zodpovědnost při udržení váhy zahradního nábytku, lidí či nádob s rostlinami.

Pokládání prken

Jste zhruba v polovině realizace terasy. Tu nejtěžší práci už ale máte za sebou. Teď vás čeká už jenom zábava. Na řadu totiž přichází pokládání prken. Ta pokládejte kolmo k hranolům. U prvního prkna si dejte pozor, aby bylo perfektně zarovnáno. Řiďte se tedy pravidlem „dvakrát měř, jednou řež“. Jakmile budete mít první prkno položené, zbylá už stačí dostatečně dobře přitisknout k sobě.

Nezapomínejte však na dostatečné rozestupy. U dřevěných prken totiž zajistí prostor pro rozpínání. Zabráníte tak nežádoucímu kroucení a ztrátě krásného, rovného tvaru. U teras hraničících s domem nezapomínejte ani na spáru mezi zdí a prknem. Ta by měla činit minimálně 15 milimetrů.

Jste u konce

Vybudování terasy je téměř za vámi. Teď už stačí jen zarovnat přesahy a konce terasových prken náležitě ošetřit. Skvěle se k tomu hodí vosk, případně některý z kvalitních chemických nátěrů. Nezapomínejte ani na pravidelnou údržbu. Doporučuje se alespoň dvakrát ročně terasu znovu natřít (nejlépe na jaře a na podzim).