Zazimování zahrady, co vše vás čeká?

Podzim teprve začal, ale první mrazíky již ukazují na příchod zimy. Co vše podniknout na zahradě, abyste se pomalu ale jistě připravili na zimu?

Sběr plodin

Na podzim dozrává bohaté množství plodin. Tento rok je to velká úroda jablek, ořechů, ale také podzimní mrkve, celery, řepa, kozí rohy, brambory a dýně. Vašim úkolem je sesbírat všechny plodiny, o které jste se předešlé období starali a přes horké léto jej neustále zalévali. Radujte se z darů, které nám dala příroda a schovejte si je na zimu. Celery, mrkve, řepy i jablka uschovejte ve sklepě, zelí můžete zavařit spolu s další zeleninou, podobně také strouhaná jablíčka či ořechy. Ty můžete také zamrazit, déle vydrží. Na sběr se vydejte také do přírody, a to na houby, které přes zimu jistě oceníte.

Likvidace květin

Čeká vás celkový úklid zahrady a likvidace odrostlých květin. Posbírejte si z afrikánů a dalších květin semínka a schovejte je na další rok. Již přemrzlé květiny zlikvidujte, ostříhejte či vytrhněte a dejte na kompost. Příští rok z nich bude úrodná hlína. Pokud si semínka z květin a dalších plodin nasušíte a schováte, nebudete muset příští rok řešit problém se sazenicemi. Takto si můžete schovat semínka z mnoha druhů rostlin, například i z rajčat, dýně, chilli papriček atd.

Úschova rostlin

Na čase je také uschovat některé rostliny, které nesmí být přes zimu venku. Jedná například o oblíbené jiřiny, které je potřeba vykopat, přendat do bedýnek a cibule uschovat v teplejším prostředí. Existují však i další květiny, o které je třeba se postarat tímto způsobem.

Nábytek

Na čase je také úklid zahradního nábytku a jeho preventivní ošetření. Před úklidem nábytek omyjte, nechte oschnout a uschovejte, aby nebyl vystaven nepřízni počasí.