Výběr podlahových krytin je dnes opravdu bohatý. Je možné uvažovat o dřevěných podlahách, parketách, PVC podlahách, podlahách z levného lina. Velkým hitem jsou dnes umělé alternativy přírodních materiálů, tedy laminátové podlahy a vinyl podlahy. Víte, jaký je mezi těmito podlahami, tedy laminátovou podlahou a vinylovou podlahou, rozdíl? Co mají naopak společného? Pokud v tom nemáte úplně jasno, začtěte se do následujících řádků.
Laminátová a vinylová podlaha mají cosi společného
Oba druhy těchto podlahových krytin dokážou naprosto věrně imitovat vzhled přírodních podlah. Zatímco laminát a vinyl vás však bude stát pár korun, dřevěné podlahy vás vyjdou mnohem dráž. Laminátová podlaha a vinylová podlaha dokáže navíc imitovat nejen dřevěné dekory, ale věrně napodobí i kámen, beton nebo mramorovou podlahu.
- Vinylová podlaha se vyrábí z PVC (polyvinylchlorid). Jednotlivé dílce vinylové podlahy se buď skládají takzvaným plovoucím způsobem, mohou se však také lepit.
- Laminátová podlaha je většinou složena z několika vrstev, z nichž nejsvrchnější je papír s příslušným dekorem (kámen, dřevo …). Laminátová podlaha se pokládá plovoucím způsobem.
A vítězem se stává …
- Pokud byste rádi podlahovou krytinu, která bude natolik tvrdá, že bez problémů odolá poškrábání, volte laminátovou podlahu.
- Jak vinylová podlaha, tak také laminátová podlaha jsou ideální jako krycí materiál pro podlahové topení. V případě, že se nebude topit, příjemnější pro bosou nohu bude vinylová podlaha. Vinyl podlaha je totiž na dotek hřejivější i bez zapnutého topení.
- Abyste co nejvíce tlumili kročejový hluk, dejte přednost opět vinylové podlaze, která je svým způsobem elastická. Jak vyplývá z předchozího, laminátová podlaha je tvrdší, proto i hlučnější.
- Zatímco vinylové podlaze voda a vlhkost neublíží, laminát se většinou do vlhkých prostor nedoporučuje.