Při koupi starého domu se někdy ocitneme před dilematem, zda je lepší demolice a výstavba nového objektu, nebo zda má smysl dům ještě zrekonstruovat. Ze všeho nejvíc záleží na technickém stavu budovy, ale pokud tápete, pomůže ujasnit si všechna pro a proti. Také se vyplatí investovat do odborné studie možných dispozičních změn.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, budete muset objednat výkopové práce a zemní práce. Demoliční práce ani rekonstrukce se neobejde bez běhání po úřadech, přičemž pracnost získání všech povolení je přibližně stejná. Složitější jednání můžete očekávat, pokud je objekt v památkově chráněné zóně nebo je přímo památkově chráněný.

Výhody a nevýhody rekonstrukce

Pro rekonstrukci se spousta lidí rozhoduje z toho důvodu, že tím zachovají genius loci objektu, zejména pokud mají ke stavbě určitý vztah. Není nutné složitě řešit napojení na distribuční síť, vodu a kanalizaci nebo budovat nové základy. Zároveň vám ale nemusí vyhovovat dispozice, jejíž změnu není možné provést například vzhledem k umístění schodiště. Nejspíš budete muset řešit problémy s izolací a je téměř jisté, že se během procesu objeví nové nečekané problémy.

Pokud jsou porušené základy domu nebo nosné zdi, nemá smysl pokoušet se budovu zachránit. Původní stavební výkresy nemusí odpovídat realitě, proto je vhodné zajistit si předem stavební průzkum a nechat si vypracovat projekt. Závažné vady se mohou objevit i v průběhu rekonstrukce, takže si musíte vyčlenit dostatečnou finanční rezervu.

Výhody a nevýhody demolice

Naproti tomu bývá demolice a výstavba nového domu mnohdy levnější. Je snazší navrhnout ideální dispozici a rozmístění místností bývá svobodnější. Snáze také si nastavíte maximální náklady, které chcete do stavby investovat. Nevýhodou je zdlouhavější stavební řízení, nutnost zajistit profesionální odvoz suti a také hrozí riziko, že nový dům nebude vyhovovat všem současným legislativním předpisům.