Dešťová voda by se měla využívat co nejvíce. Pokud díky ní chcete i vy výrazně ušetřit a připsat si na konto až 105 tisíc, přečtěte si tento článek.
Nádrž na dešťovou vodu vám může ušetřit spoustu peněz a přinést celou řadu dalších benefitů. Než se ale vrhnete do její stavby, měli byste zvážit několik důležitých věcí. V tomto článku vám pomůžeme učinit informované rozhodnutí.
Základní údaje
Pokud nemáte rádi matematiku, tak vás hned na začátku příliš nepotěšíme. Nejlepší je totiž začít se zjišťováním základních údajů pro výpočet velikosti nádrže. Jde především o úhrn srážek v lokalitě, ve které žijete, ale také plochu střechy, velikost odvodňované plochy, plochu zavlažované zahrady i případné využití v domě. Právě z těchto údajů je možné spolehlivě zjistit, jak velká nádrž na dešťovou vodu vlastně bude potřeba.
Pro základní představu vám ovšem postačí velikost střechy a užití dešťové vody. Jestliže má vaše střecha menší velikost než 100 m2 a vodu budete používat pouze k zalévání zahrady, pak si vystačíte s nádrží o objemu menším než 3 tisíce litrů. Se střechou o celkové ploše 150 m2 pak můžete sáhnout až po nádrží s objemem 5 tisíc litrů.
Dotace od státu
Při dostatečném doplňování dešťové vody můžete vodu používat i v domácnosti. A tím úměrně stoupá i velikost retenční nádrže a s tím spojené náklady. Věděli jste ale, že na nákup tohoto systému můžete získat dotaci od státu? Státní fond životního prostředí totiž v rámci dotačního programu Dešťovka každoročně vypisuje investiční možnosti. Na jaký příspěvek tedy můžete dosáhnout?
Dotace se může vyšplhat až na 55 tisíc korun, pakliže budete využívat dešťovou vodu v existujících stavbách na zalévání. O deset tisíc korun více pak získáte v případě, že máte novostavbu a chcete dešťovou vodou zalévat a splachovat. Nejvyšší možná dotace pak činí 105 tisíc korun. Tu získají majitelé novostaveb, kteří plánují využívat i šedou odpadní vodu například ke splachování záchodu.