Slunce svítí, teploty stoupají. To jsou ideální podmínky k výletu k vodě. Horší to ale může být, když člověk musí být zavřený doma. Pokud má klimatizaci, stačí jedno tlačítko a do pár minut je doba příjemně. Co ale v případě, že klimatizaci nemáme? Pomohou osvědčené triky, jak domácnost efektivně ochladit.
Nedovolte slunečním paprskům vstoupit do bytu
Proč se interiér tolik ohřívá? Vysvětlení je jednoduché. Vstupují do něho sluneční paprsky, které svou silou ohřívají vzduch. A za pár hodin může být v místnosti značně nepříjemně. Mezi osvědčené triky, jak zamezit ohřívání, je zabránit slunečním paprskům, aby se do interiéru vůbec dostali. Nejefektivnější je použití předokenních rolet, ale posloužit mohou i rolety klasické, nebo také závěsy či žaluzie. Zkrátka a jednoduše, stačí zatáhnout a uvnitř bude snesitelněji.
Větrejte jen ve správný čas
Větrání může při potřebě udržet doma optimální teplotu pomocí také, jenom je třeba vědět, kdy a jak větrat. Ideální je vytvořit průvan, pomocí kterého se horký vzduch rychle vyvede pryč z interiéru. Tento jednoduchý trik ale nemůže použít každý, protože ne všichni lidí mají okna ve svém bytě na obě strany. Ti by se měli snažit dostat do interiéru co nejvíce chladného vzduchu. A to brzy ráno, když slunce ještě nemá takovou sílu. Interiér se ochladí, a tak příjemné klima vydrží delší dobu.
Pozor na nežádoucí ohřev
Málokdy si uvědomíme, že interiér nevědomky ohříváme i my. Příkladem může být zapnutá televize, nebo vysavač ze kterého proudí horká vzduch, či třeba žehlička. Teplo ale vyřazuje třeba i počítač nebo notebook. Pokud některý spotřebič nutně nevyužíváme, měl by zůstat vypnutý. Stejně tak je na místě nechat některé domácí práce až na dobu, kdy nebude hrozit přehřívání interiéru. Nejlépe je vhodné naplánovat si je na brzy ráno, nebo pozdě večer, kdy jsou teploty přece jen snesitelnější.