Sauna se čím dál častěji objevuje jako součást našich příbytků a má to jistě také své opodstatnění. Nejenže je sauna velmi blahodárná na naše zdraví, ale vzhledem k tomu, že si ji pořídíme doma, máme také soukromí se vším všudy a saunu si tak můžeme také postavit přesně podle našich představ.
Turecké hamam, japonské santo, starověké římské lázně mají své vlastní starobylé tradice. Nejbližší, nejenom v designu a účelu, ale i v duchu, je finská sauna.
Sauna a její stavba
Pro konstrukci finské sauny jsou tradičně používány materiály z přírodního dřeva, které splňují moderní požadavky v oblasti bezpečnosti a kvality. Neobsahují ve svém složení látky škodlivé a nebezpečné pro lidské tělo a se správným zpracováním mohou být používány po značnou dobu. V současné době je dřevo pro finskou saunu jedním z nejvhodnějších a nejpraktičtějších materiálů pro její stavbu. Je třeba poznamenat, že finská sauna je přirozeně suchá lázeň bez použití zvlhčeného vzduchu. Průměrná teplota zde může dosáhnout až 140 stupňů. Je to poměrně dost, a proto je nutné mít dobrý zdravotní stav, abychom mohli finskou saunu užívat plnými doušky.
Pojďme tedy k výstavbě finské sauny. Stavba budovy sauny je klíčovým úkolem, který netoleruje úspory stavebních materiálů a vyžaduje seriózní přístup. Pokud chceme postavit tuto saunu jako trvanlivou budovu s vysokou kvalitou, musíme dodržovat několik pravidel. V zásadě musíme mít dobrý projekt, kvalitní materiál a šikovné ruce nebo odbornou firmu, která se o vše postará.
Především kvalitní materiál dělá dokonalou saunu
Jiné dřevo je potřeba na stavbu vnějšího pláště sauny a jiné na vnitřní vybavení. Používá se zejména smrk, lípa, topol, olše a osika. Z jiných zemí můžeme mít saunu zejména ze skandinávského a severského smrku, kanadské borovice nazývané též hemlock, ale i z cedru. Ten se považuje za luxusnější materiál a je také o něco dražší. Topol nebo – li osika je z listnatých nejvhodnější variantou pro stavbu sauny. Dřevo je měkké a bez suků. Africký strom abachi má bělavou barvu, má minimální tepelnou vodivost a mají malou tepelnou vodivost,nepálí tedy na pokožku. Kanadská borovice se zase považuje za exkluzivní materiál, který má jemnou strukturu, je bezsukový a téměř bez pryskyřice.
Blahodárné účinky sauny na naše tělo
Má pozitivní vliv na lidské zdraví. Horký a horký vzduch pohání krev do svalů a kůže. Pomáhá zmírnit stres a relaxaci. Sauna zlepšuje metabolismus v lidském těle, což pomáhá v boji proti nadváhy. Má blahodárný vliv na svaly, protože expanze nádob umožňuje jejich lepší nasycení kyslíkem. Ovlivňuje dýchací systém v těle. Koneckonců, vzduch v něm není jen suchý, ale také horký. A to je velmi užitečné pro průdušky a plíce. Kromě toho je to tato kombinace vlhkosti a teploty, která poskytuje spoustu pocení, a tím i silné odstranění toxinů z lidského těla.
Sauna na míru
Není ani ničím netradičním si pořídit saunu v atypickém tvaru, což je možnost, jak si nechat zhotovit saunu na míru. Může jít třeba o sklepní prostory, kde se využívá každé místo, každý centimetr. Tady nám mohou spolehlivě pomoci a poradit profesionální pracovní týmy odborných firem, které se touto činností zabývají. V dnešní době si mže saunu také pořídit jako hotový výrobek v podobě saunové kabiny, kterou lze instalovat i do pátého patra panelového domu a do malých bytů. Vše záleží na domluvě a našich požadavcích. Saunové kabiny mohou být i luxusnější, kdy jsou spojeny přímo se sprchovací kabinou, která může mít i hydromasážní box. Variant se mnoho a my si tak mžeme vybrat přesně tu, která nám vyhovuje nejvíce a jaké máme finanční možnosti.