Už jste slyšeli o tzv. minimalismu? Nejedná se pouze o nový styl v bydlení, ale o životní filosofii, která se objevila s potřebou ochrany životního prostředí, které je bohužel naší vinou stále více ohroženo. Co je to minimalismus?

Potřeba minimalismu

Už ve slově minimalismus slyšíte spojení mini, což evokuje zmenšení, menší množství apod. Minimalismus se snaží, aby člověk používal ve svém životě co nejméně věcí a potřeb a tím i snížil dopad, který mají jeho potřeby na životní prostředí. Čím méně člověk potřebuje věcí, tím méně se vyrábí, přepravuje a vzniká méně odpadu. S minimalismem přichází změna v oblékání, užívání hygienických potřeb, ale proniká také do bydlení.

Minimalistické bydlení

Je založeno na jednoduchosti, střídmosti a co nejmenším množství věcí. Například v minimalistické pracovně by měl být jen stůl, židle, polička a jen několik doplňků, zbytek by měl být buď schován v šuplících nebo by v místnosti být vůbec neměl. Minimalistické bydlení samozřejmě není pro každého. Zvláště starší generace, které již za svůj život nastřádaly řádku věcí, mají s minimalismem velký probléme. To se však dá vyřešit přebráním věcí či jejich minimalizací a uschováním do prostorné skříně. Vzpomínky bychom totiž podceňovat neměli.

Pár rad

Pokud vás minimalistický způsob bydlení zaujal, zkuste udělat pár kroků k jeho realizaci. Prvním krokem je bezesporu to, že si přeberete všechny věci, které vlastníte a ty, které nepotřebujete, pošlete dál, tzv. je prodáte, věnujete či vhodíte do kontejneru s oblečením apod. Až si veškeré věci přeberete, je na řadě přebrání vašeho interiéru, a to doslova. Vše, co je zbytečné či neefektivní by mělo být z bytu odstraněno. Nemyslíme veškerý nábytek, ale zbytečné taburetky, židličky či stojany musí pryč. Minimalismus používá také jasných barev a preferuje čistotu. Zkuste do svého interiéru pustit minimalismus alespoň na kousek a probrat si staré věci, které skladujete.