5 tipů, jak žít více ekologicky a šetrněji k životnímu prostředí

Zajímáte se o ekologii a chtěli byste vědět, jak přizpůsobit vaše bydlení, aby bylo šetrnější k životnímu prostředí? Přinášíme vám několik tipů.

Výběr bydlení

Pokud již při výběru bydlení víte, že chcete zvolit ekologičtější variantu, určitě volte dům, který je ekologický. Jedná se například o dřevostavby, které jsou dokonale izolované a spotřeba energií je tak minimální. Většina z nás ovšem v začátcích bydlení neví, že se vydá tímto směrem nebo nemá takové finanční možnosti, aby výběr bydlení podřídila ekologičtější variantě.

Spotřeba vody a energií

Ať už bydlíte v doma či bytě, můžete ovlivnit vaši spotřebu energií, tedy elektřiny, vody a plynu. Jednoduše už tím, že se budete sprchovat kratší dobu a koupat jen jednou týdně místo toho, abyste si vanu plnou vody dopřávali každý den. Omezit průtok z vodovodního kohoutku či ze záchodu můžete korigovat různými pomocníky. Omezení spotřeby elektřiny by se nemělo týkat toho, že si v zimě nebudete topit, ale že zvolíte například nová okna či zateplení vašeho domu.

Retro nábytek

Místo toho, abyste pořizovali do svého bytu všechno nové, vsaďte na retro nábytek, který si můžete sami renovovat. Retro nábytek je nyní velmi moderní a v bazarech seženete zajímavé kousky nábytku, které běžně v obchodech nenajdete. Tímto způsobem také šetříte planetu zemi, jelikož ji nezatěžujete vším, co obnáší výrobní procesy a přeprava nového nábytku.

Ekologické prostředky

Používat doma můžete také ekologické prostředky, které nahradí běžné prostředky na úklid, mytí apod. Ty neobsahují chemikálie a do odpadu se nedostává nechtěná chemie. Dobrou volbou je pro vás i kombinace vody, octa, citronové šťávy a sody.

Domácí kompostér

Pokud nemáte před domem popelnici na bio odpad, pořiďte si vlastní kompostér, který vám připraví kvalitní půdu pro pěstování rostlin.