Parketové podlahy jsou považovány za jednu z nejspolehlivějších a nejtrvanlivějších podlah, ale i ty nejdražší a nejlepší materiály při svém provozu ztrácejí svůj vzhled, mohou se uvolňovat jednotlivé dílce nebo se mezi nimi mohou vytvářet mezery, objevují se praskliny.

Renovace parket

Parketová podlaha je krásná, přírodní a velmi kvalitní podlaha vhodná pro naše bydlení. Časem však může ztratit svůj původní vzhled pod vlivem různých faktorů prostředí. A pak musíte vynaložit určité úsilí, aby se podlaha vrátila do své původní přitažlivosti. Jak to vše udělat se můžeme dozvědět v tomto článku.

Navzdory skutečnosti, že životnost parket je asi půl století, dřevěné dílce ztrácejí svou atraktivitu mnohem dříve a vyžadují obnovu. Z důvodu opotřebení se mohou objevit škrábance, mezery, praskliny. Některé parketové dílce se dokonce začnou odlupovat, lak je poničen díky vodě a podobně. Renovace parket tak vyžaduje odborný zásah a tak je nutné povolat si na to profesionální firmu, která se touto činností zabývá. Určitě bychom se do takové renovace neměli pouštět sami. Nemáme nejen potřebné moderní stroje, ale i zkušenosti. Parketám bychom mohli jen uškodit a to nenávratně. Obraťme se tedy raději na profesionální firmu. Technik takové firmy nám nejdříve sdělí rozsah poškození parket a poté navrhne možné řešení.

Jak tedy podlahu renovovat

Vzhled škrábanců na parketách je asi nejjednodušší problém, který lze poměrně snadno opravit, zejména pokud je poškozena pouze horní vrstva podlahy. Aby se odstranily škrábance z podlahy, existuje mnoho speciálních nástrojů ve formě retušování pastelek různých barev a tlouštěk. Tenké tužky jsou určeny pro případy, kdy je možné překrýt vadu na těžko přístupném místě. Pokud ovšem podlaha vykazuje větší problém, praskliny nebo mezery, musí se parkety dobře zatmelit speciálním tmelem. Ten je možný nanést celoplošně nebo jen na postižená místa. Pokud jsou ale některé parketové dílce poškozené natolik, že je nutná jejich výměna, jednoduše je možné je vyloupnout z podlahy a následně přilepit zpět, ovšem na očištěný a rovný povrch.

Broušení parket

Tato fáze renovace je hodně důležitá. Pokud tedy používáme špatnou techniku broušení nebo je broušení nedostatečné, podlaha nebude nikdy v dokonalém stavu. Mnohdy problém nastane až tehdy, když naneseme povrchovou úpravu, zejména lak. Tady můžeme vidět například rýhy po hrubém broušení, které jsme špatně vybrousily do hladka. Pozor bychom si také měli dávat na černé tečky, které jsou způsobeny drobnými železnými pilinami nebo uvolněnými zrnky z brusného papíru. proto bychom měli podlahu po broušení dostatečně vysát.

Povrchová úprava parket

Po důkladném vysátí a vyčištění parket můžeme přistoupit k povrchové úpravě. ta chrání podlahu před poškozením zase na několik let dopředu. Jde zejména o lakování parket, kdy je nutné povrch parket natřít v několika vrstvách. Docílíme tak opravdové ochrany. Můžeme dokonce mít nalakovanou podlahu v různých odstínech. Na trhu totiž existují laky pro povrchovou úpravu dřevěných podlah, které se mohou přizpůsobit interiéru našeho bytu. jako další povrchovou úpravou je například voskování nebo olejování.