Často se stěhujeme do malých bytů, které nám zrovna prostorově nevyhovují. Chybí místo na skříně, komodu či knihovnu a další věci se vám často už nikam nevejdou. Pokud máte ve vašem bytě vysoké stropy, existuje jedno snadné řešení, tím je patro či galerie. 

Skvělá vychytávka

Přistavění patra do vašeho bytu je nejen novým prostorem, ale také stylovou záležitostí, která může ozvláštnit nudný byt. Patro v místnosti většinou slouží ke spaní, ale vy si do něj můžete umístit například šatnu, relaxační zónu či knihovnu. Co byste však měli vědět, než se do budování patra pustíte.

Přístup

Ke zvýšenému patru potřebujete jednoduše přístup, který tvoří schody. Záleží na vás, jaký typ konstrukce si zvolíte, ale rozhodujte se podle dispozic bytu a duchu designu, ve kterém je byt laděn. Zvolit můžete schodiště pevné, posuvné či skládací.

Ochranné zábradlí

Přemýšlet byste měli také nad zábradlím, které mít nemusíte, ale pokud máte děti, je určitě lepší volbou. Vyzdobit jej můžete s pomocí světýlek a dalšího zajímavé osvětlení.

Osvětlení patra

Rozmyslet si musíte před stavbou také to, jak bude patro osvětleno. Důležité je z hlediska bezpečnosti osvětlení schodiště a prostoru pod patrem. Měli byste přemýšlet i nad tím, jak tento prostor využijete. Myslete na to, aby byly vypínače dobře dosažitelné.

Z čeho patro zhotovit

Pravdou je, že nejčastějším materiálem, ze kterého se patro vyrábí, je dřevo, přičemž nosnými prvky jsou hranoly. Možné je však vybrat i svařené kovové profily, které se mohou skrýt s pomocí sádrokartonu, jelikož často neladí s designem daného interiéru.

Plusy vs. mínusy

Hlavní výhodou patra je nový prostor, který v bytě vzniká. Jeho vrchní část lze ideálně využít jako ložnici a prostor pod ním jako šatnu či pracovnu. Nevýhodou patra v místnosti je vyšší teplota, která se drží u stropu, což může být probléme především během parného léta.