Jistě vám neunikly zprávy v médiích o suchu, které sužuje nejen naši zem. Zákazy odebírání povrchových vod vydává během léta stále více měst a obcí a mnoho lidí se tak uchyluje k jiným způsobům bezplatného čerpání vody. Jednou z možností je využití dešťové vody, která je pro zalévání vaší zahrady vhodnější hned z několika důvodů.

Proč zalévat dešťovou vodou?

Prvním a největším plusem využití dešťové vody je její ekonomická stránka. Dešťová voda nic nestojí a investice do nádrže na dešťovou vodu se vám tak brzy vrátí. V mnoha případech lze využít i právě probíhající dotační program dešťovka.

Chemické složení vody z kohoutku je sice zdravé pro vás, díky absenci bakterií, ovšem pro vaši zahradu je mnohem více vhodná dešťová voda. V dešťové vodě není obsažena sůl, která půdu zasoluje. Agresivní chlór, který pitná voda obsahuje, vaší vegetaci také rozhodně nesvědčí. Naopak v dešťové vodě najdete dusík, který je pro zeleň skvělým hnojivem.

Kromě zalévání můžete zachycenou vodu použít k praní, splachování a po úpravě dokonce ke sprchování. Další nádrže můžete využít také jako septik na odpadní vodu nebo použít retenční nádrže, které brání přehlcení kanalizace.

Jak vybrat nádrž na dešťovou vodu?

Dešťovou vodu mnoho lidí zachycuje do nevzhledných starých sudů a plastových kontejnerů, protože nemají možnost výkopu pro podzemní nádrž. Plastová nádrž na vodu však může mít i vzhled dřevěného sudu. Kopání se tak zcela vyhnete a ještě zkrášlíte Vaši zahradu.

Ploché vodní nádrže jsou vhodné k zakopání i do míst s výskytem spodních vod. Vykopané zeminy je mnohem méně a tím pádem jsou celková pracnost instalace, hloubka výkopu i náklady mnohem menší. Ploché vodní nádrže jsou efektivnějším řešením než nádrže válcové.

Než se rozhodnete pro nádrž na dešťovou vodu nebo septik, ujistěte se, že jsou pouze z jednoho kusu plastu. Případné sváry mají sklony praskat.

Na webových stránkách primajimky.cz objevíte hned několik typů nádrží, jímek a septiků od prověřených výrobců s dlouholetým působením na trhu.